Jaka maszyna do nestingu? Częste pytanie w zakładzie stolarskim?
Pragnąc unowocześnić i zarazem zoptymalizować produkcję w zakup maszyny do nestingu inwestuje coraz większa liczba fabryk meblowych oraz zakładów stolarskich. Niewątpliwie ten jednorazowy wydatek generuje pokaźne zyski, nie będąc tym samym tak naprawdę kosztem. Decydując się na wdrożenie takiego rozwiązania powinniśmy jednak wiedzieć w jakie narzędzia wyposażyć centrum do drewna. Warto też mieć rozeznanie w zakresie standardowego wyposażenia maszyna CNC do nestingu, w tym w zakresie oprogramowania.
Jak wyposażone są popularne maszyny HOMAG oraz BIESSE
Znani i cenieni dostawcy maszyn obróbczych do nestingu – firma HOMAG oraz firma BIESSE oferują kompletne zestawy CNC, o różnych konfiguracjach wyposażenia standardowego. Wszystko po to, aby zarówno mniejszy jak i działający na skalę przemysłu zakład meblowy mógł znaleźć obrabiarkę dostosowaną do swoich potrzeb produkcyjnych. Analizując propozycje grupy HOMAG przedstawimy Wam wyposażenie maszyn Vantage 100 oraz Vantage 200. Natomiast w zakresie CNC BIESSE postanowiliśmy skupić się na fabrycznym wyekwipowaniu obrabiarek z serii Rover. Są to maszyn o kompaktowych rozmiarach i jednocześnie szerokich możliwościach.
CNC firmy HOMAG
Centrum obróbcze HOMAG Vantage 100 charakteryzują wysokie możliwości techniczne, co jest właśnie zasługą doskonale przemyślanego wyposażenia maszyny. Dzięki 2 cyfrowo zsynchronizowanym siłownikom w kierunku X obróbka materiału przebiega bardzo dokładnie na całej szerokości roboczej. Zamknięty system prowadnic liniowych
skutecznie zabezpiecza obrabiarkę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Elektroniczna kontrola wszystkich ograniczników w pełni automatyzuje zaś obróbkę materiału. Ponadto maszyna do nestingu CNC Vantage 100 wyposażone zostało w 7-12 pozycyjny magazynek narzędziowy, wrzeciono frezujące 10kW , stół rastrowy PRO oraz pakiet oprogramowania. Ten ostatni element opisujemy odrębnie poniżej, bowiem oprogramowanie do CNC to aspekt tak samo istotny jak i naszym zdaniem ciekawy. Tym samym warty poświęcania mu nieco więcej uwagi.
Wersja Premium , czyli Vantage 200 choć wyposażona dość podobnie, wzbogacona została o większy- bo 14 narzędziowy magazynek. Modele z większym polem roboczym posiadają także automatyczny podajnik materiału.
Maszyna CNC do nestingu firmy BIESSE
Z powyższymi warto porównać usprzętowienie maszyn BIESSE. Mimo stosunkowo niewielkiej ceny i są urządzeniami świetnie sprawdzającymi się podczas wymagających procesów obróbczych. Dotyczy to głównie serii Rover.
Wielozadaniowa obrabiarka Rover K FT wyposażona jest w elektrowrzeciono o mocy 9kW chłodzone powietrzem oraz głowicę BH10 z 10 niezależnymi narzędziami. Dzięki tego typu głowicy wiertarskiej CNC Rover K FT zyskuje funkcjonalność pojedynczych oraz wielokrotnych wierceń. Inne, istotne elementy wyposażenia to: 14 pozycyjny nieruchomy magazynek listwowy, stół roboczy z mocowaniem podciśnieniowym oraz 2 pompy próżniowe 250 mᶾ/h. Podobnie jak maszyny HOMAG maszyna CNC do nestingu BIESSE Rover K FT posiada oprogramowanie komputerowe – w wersji podstawowej bądź rozszerzonej.
Model Rover S FT jest jeszcze bardziej uniwersalny. Możliwość niezwykle elastycznej konfiguracji to zasługa wyposażenia jej w elektrowrzeciono o mocy 13 kW oraz głowicy wiertarskiej posiadającej od 10 do aż 18 wrzecion.
Frezy do nestingu
Nieodzownym elementem wyposażenia każdego centrum CNC do nestingu są frezy tnące. Ich wybór leży w Twoim zakresie. Zachęcamy Cię zatem do uważnej lektury tej części naszego poradnika. Zwłaszcza jeżeli posiadasz w swoim zakładzie maszynę do nestingu lub też planujesz taką inwestycję. Warto żebyś wiedział jakie dobrać frezy do centrum obróbczego aby uzyskać jak najlepsze efekty pracy, a Twój zakup był korzystny.
Jak pracują frezy do nestingu
Nesting jest techniką wymagającą szybkiego rozkroju płyty, stosowaną m.in. przy wycinaniu zakrzywionych i nieregularnych kształtów, np. w meblach tapicerowanych. Wziąwszy to pod uwagę nie trudno się już domyślić, że będą Ci potrzebne frezy trzpieniowe do CNC o specyficznej konstrukcji. Frez rozcinający dopasować powinieneś zarówno pod kątem parametrów Twojej maszyny do nestingu jak i obrabianego materiału.
Budowa frezów do nestingu
Ogólnie rzecz ujmując frezy do nestingu charakteryzuje wieloostrzowa konstrukcja o spiralnej geometrii. Jako, że w operacji nestingu narzędzia te często wwiercają się w materiał, ostrza wykonane są z diamentu. Korpus zaś z materiałów o jak największej gęstości, czyli ze stali lub densimetu. Frezy do nestingu produkuje się z w/w materiałów po to aby uzyskać stabilność narzędzia oraz zminimalizować ryzyko jego złamania. W technologii nestingu najczęściej używa się frezów o średnicy 12 mm (ewentualnie 14 mm) ze względu na bardzo małą stratę obrabianego materiału. Frezy DIA do nestingu dostępne są w kilku wariantach ułożenia ostrzy w układzie: pozytyw i negatyw. Wyboru dokonujesz w zależności od rodzaju produkcji w Twojej stolarni. Diamentowe narzędzia do wycinania w płycie laminowanej posiadają również tę zaletę że można je kilkukrotnie ostrzyć.
Z naszej strony polecamy frezy do obróbki twardych materiałów drewnopochodnych firmy Metal World. Są one doskonałym rozwiązaniem zarówno dla kameralnych pracowni jak i zakładów produkcyjnych. Wyróżniają się wyjątkową trwałością.
Wyposażenie dodatkowe maszyny do nestingu
Specyfika technologii nestingu częstokroć wymaga też dodatkowego wyposażenia maszyn. W dużej mierze jest to uzależnione od rodzaju produkcji. Niemniej jednak praktycznie we wszystkich maszynach do nestingu używa się płyt podkładowych. Dlaczego? Ponieważ frez rozcinający materiał pracuje również poniżej jego dolnej krawędzi, wgłębiając się właśnie lekko w płytę podkładową. Opcjonalnie wyposażenie dodatkowe maszyn do nestingu stanowić mogą również: inna niż standardowa głowica wiertarska, stół nożycowy czy system wyrównywania płyty.
Oprogramowanie do maszyny do nestingu
Zautomatyzowanie produkcji mebli oraz innych wyrobów z drewna i materiałów drewnopochodnych wymaga odpowiedniego oprogramowania. Dzięki takim systemom możesz sprawnie tworzyć projekty na podstawie których dokładnie rozplanujesz wszelkie operacje jakie ma wykonać obrabiarka. Zyskujesz także pełną kontrolę na etapie planowania oraz pracy maszyny. Dla jakości , szybkości realizacji Twoich zleceń jak i bezpieczeństwa jest to rzecz niezwykle praktyczna.
Firma HOMAG dla CNC do nestingu rekomenduje system woodWop zapewniający łatwe programowanie obróbki w 3D. W oprogramowaniu tym połączono projektowanie CAD i mechanizm CAM . Jego zaletę niewątpliwie stanowi intuicyjny interfejs oraz duża powierzchnia graficzna. Najnowsza wersja programu bardzo ceniona jest również ze względu na to, iż do jego obsługi nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza proceduralna. W sposób nieskomplikowany każdy operator maszyny jest w stanie zaplanować cięcie , wiercenie i frezowanie. Każdy z tych procesów kontrolując oczywiści e na bieżąco w polu grafiki.
Do zarządzania procesami maszynowymi w CNC firmy BIESSE przeznaczone są z kolei dwa moduły. Moduł podstawowy bSolid oraz zaawansowany bNest. Pakiet podstawowy umożliwia przede wszystkim planowanie wszystkich czynności obróbczych oraz określenie ustawień stołu roboczego. Operator ma pełny widok maszyny, co bardzo upraszcza projektowanie i kontrolę. Możliwa jest też częściowa symulacja obróbki w modelu trójwymiarowym. Wersję bNest producent ukierunkował na możliwie najbardziej sprawne opracowanie obróbki techniką nestingu. Możliwości oprogramowania Biesse wzbogaciła m.in. o tworzenie list planowanych do wytworzenia elementów oraz list dostępnych płyt. Opcja ta skutecznie optymalizuje czas pracy i zużycie surowca.