Nesting w zakładzie stolarskim.
Wdrażanie nowatorskich rozwiązań w branży stolarskiej niewątpliwie podnosi jakość wyrobów z drewna i materiałów drewnopochodnych jak również optymalizuje produkcję. Czy zatem nesting będący jedną z najnowszych technologii zrewolucjonizuje przyszłość zakładów meblowych?
Czym jest nesting i jakie posiada zalety?
Rozwiązanie, którego zasady działania oraz atuty przedstawiamy poniżej dotyczy głownie obróbki płyty wiórowej laminowanej i surowej, płyty MDF i sklejki. Rekomendowane jest przede wszystkim w zakresie produkcji frontów meblowych, elementów konstrukcji mebli tapicerowanych, korpusów meblowych oraz różnej wielkości elementów o skomplikowanym kształcie.
Trochę więcej o nestingu.
Nesting to technologia, której głównym zadanie skupia się na optymalizacji rozłożenia elementów na materiale obróbczym. Proces dzielenia materiału odbywa się przy użyciu jednej obrabiarki CNC do drewna, wyposażonej w narzędzia frezarskie czyli frezy trzpieniowe. O frezach trzpieniowych do nestingu pisałem tutaj: „Frezy diamentowe proste”. Oznacza to, że w nestingu nie potrzebujemy pilarki. Płyta układana jest na płaskim stole maszyny (np. rastrowym) a następnie mocowana podciśnieniowo.
Frezujemy i wiercimy.
Zagłębienie narzędzia tnącego o średnicy ok. 12 mm wynosi średnio 0,3-0,5 mm poniżej dolnej krawędzi obrabianego materiału. Dlatego na warstwę podkładową używa się płyt z surowego MDF. Co jakiś czas płytę podkładową trzeba wyrównać głowicą frezarską lub frezem do planowania aż do zużycia podkładu. W przebieg cyklu obróbczego wchodzą: rozkrój płyty wiórowej, frezowanie i częstokroć też wiercenie pionowe otworów. Przy jednokrotnym mocowaniu materiału można wykonać cięcie prosto i krzywolinijne na formatki stosując trzpieniowe narzędzie diamentowe. Poza tym zrobisz wycięcie rowków oraz nawierty w formatkach za pomocą wierteł nieprzelotowych lub puszkowych. Co za tym idzie, nie przenosisz materiału pomiędzy kolejnymi sekcjami roboczymi.
Jakie oszczędności z wprowadzeniu nestingu?
Oszczędzasz więc czas, a także zyskujesz przestrzeń roboczą w swoim zakładzie. Ponieważ kilka mniej zaawansowanych urządzeń, które zajmują miejsce zastępuje Ci maszyna do nestingu (np. CNC Format-4 profit H10 ze stołem rastrowym). Technologia nestingu zapewnia również optymalne wykorzystanie materiału poprzez zmniejszenie odpadu a także wysoką jakość obróbki. Dlatego, że ogranicza do minimum przemieszczanie elementów pomiędzy urządzeniami.
Czy polski rynek meblowy jest zainteresowany maszynami do nestingu?
Naszym zdaniem nie sposób jest nie dostrzec, iż ta technologia posiada szereg zalet, a nowoczesne centra obróbcze i frezy do nestingu mają przewagę nad tradycyjnymi obrabiarkami i narzędziami. Również nasi klienci są tego coraz bardziej świadomi, co wynika z faktu że każdy zakład stolarski dąży obecnie do tego aby obniżyć koszty stałe związane z produkcją mebli i zarazem podwyższyć jakość wyrobów. Bardzo często są to niewielkie firmy, mające zarazem wysokie ambicje i potencjał, dla których argumentem przemawiającym za wdrożeniem nestingu są także małe zapotrzebowanie na powierzchnię roboczą w zakładzie oraz możliwość obsługi maszyny przez jedną osobę. Zainteresowanie nestingiem zauważamy również ze strony hurtowni płyt wiórowych. Dla nich inwestycja w centra CNC jest niewątpliwie korzystna, ponieważ oprócz cięcia prostolinijnego zakłady te są w stanie sprawnie wykonywać także wycięcia w blatach czy zaokrąglenia półek.
Kilka naszych sugestii
Zarówno fabrykom meblowym jak i małym lub średnim zakładom stolarskim zdecydowanie polecamy maszyny do nestingu. Jest to alternatywa dla pilarek panelowych oraz konsolowych centrów obróbczych CNC. Jak już wspomnieliśmy wcześniej inwestycja w maszynę do nestingu ze stołem rastrowym przynosi liczne korzyści. Jak również otwiera nowe możliwości względem kontynuacji dotychczasowej produkcji np. wytwórstwa mebli tapicerowanych albo skrzyniowych.
Czy warto bać się maszyn do nestingu?
Choć niektórzy stolarze nadal podchodzą do tego rozwiązania z dystansem. Patrzą głównie przez pryzmat wydatku związanego z zakupem nowoczesnej maszyny do nestingu. Zobacz. że dłuższej perspektywie nie jest to wcale opcja generująca sam koszt. Uwzględniając, że zwalniasz przestrzeń w zakładzie, usprawniasz proces produkcyjny oraz szerokie możliwości co do ustawienia maszyn to mamy raczej z sytuacją odwrotną. Bowiem utrzymanie stolarni jest się tańsze a zamówienia wykonujesz są szybciej i dokładniej.
Jednym z najbardziej znanych i cenionych dostawców nowoczesnych centrów obróbczych do nestingu jest grupa Homag. W zależności od powierzchni zakładu a także specyfiki produkcji rekomendujemy maszyny Weeke. Z serii Vantage 100 lub Vantage 200 oraz stoły obróbcze o wymiarach od 1250×2500 mm do 2250x4300mm. Oprócz maszyny do nestingu będziesz potrzebował także wiertarki lub wiertarko-kołczarki poziomej. Potrzebnej do wykonywania wierceń oraz osadzania kołków, okleiniarki i opcjonalnie urządzenia do załadunku płyt. Opcjonalnie ponieważ maszyny z serii Vantage 200 są wyposażone w system automatycznego podawania materiału.
Nie zapomnij o narzędziach.
Maszynę CNC wyposażyć zaś musisz we frezy najlepiej sprawdzą się frezy trzpieniowe DIA. Współpracując z firmą METAL WORLD przygotowaliśmy dla naszych klientów ofertę frezów diamentowych do nestingu. Nasze rozwiązania dopasujemy do wymogów procesu technologicznego, różniących się między sobą ilością ostrzy, płytek diamentowych na spirali, ilością spirali na frezie oraz kątem nachylenia ostrzy.