Frezy i głowice do czopów
Sprawne i precyzyjne wycinanie czopów do połączeń w meblach szkieletowych nie zależy wyłącznie od umiejętności stolarza. Doskonałe efekty osiąga się dziś dzięki zautomatyzowanym urządzeniom wyposażonym we frezy i głowice do czopów.
Wstęp
Zapewne dowiedzieliście się już z poprzedniej części poradnika „Frezy i głowice do czopów„ lub też z własnej praktyki, że produkcja krzeseł i innych mebli szkieletowych wymaga dokładności. Zwłaszcza na etapie wykonywania połączeń gniazdo-czop. Realizując zamówienia na skalę przemysłową koniecznością staje się wprowadzenie nowoczesnych technologii.
Jakie maszyny i narzędzia do czopów?
Wiertarki do gniazd, czopiarki obwiedniowe jednostronne lub dwustronne czy nawet maszyny CNC stanowią obecnie standardowe wyposażenie zakładów meblowych i stolarni.
Te z kolei w kontekście wytwórstwa mebli szkieletowych polecamy wyposażyć we frezy do czopów bądź głowice do czopów.
Narzędzia gwarantujące najbardziej precyzyjne wykonywanie czopów idealnie dopasowanych do frezowanych gniazd.
Przedstawiamy zatem kolejne zestawy, w tym frezy trzpieniowe do czopów, dedykowane do montażu w nowoczesnych maszynach numerycznych.
Frezy trzpieniowe do czopów zestaw F374
Budowa zestawu
W zestawie tym mamy 2 frezy HM (mniejszy i większy). Zastosowanie węglika wolframu nie jest tu oczywiście przypadkowe. Z racji tego że większość mebli szkieletowych powstaje z twardych gatunków drewna, firma Metal World opracowała narzędzia świetnie dostosowane do jego obróbki.
Do konstrukcji ostrzy używając materiału o znacznie dłuższej żywotności niżeli stal szybkoschnąca HSS.
Mocowanie w obrabiarce
W przeciwieństwie do zestawów, które przedstawiliśmy Wam w pierwszej części poradnika; frez ten mocujemy na uchwycie obrabiarki za pomocą posiadanego trzpienia.
Taki typ mocowania pozwala na użytkowanie narzędzia w nowoczesnych maszynach, takich jak np. numerycznie sterowane centra obróbcze 5 osiowe CNC.
Regulacja narzędzia
Regulację oraz ustawienia frezów wykonujemy natomiast tak samo jak tych mocowanych na wrzecionie. W identyczny sposób są też zbudowane ostrza. Ryflowana krawędź zmniejsza opory skrawania, mamy także ostrze fazujące.
Stosując frezy trzpieniowe do czopów zyskujesz zatem doskonałe rozdrobnienie wiórów oraz z fazowaną krawędź na zakończenia czopa.
Dlaczego mała średnica zewnętrzna?
Zestaw F374 posiada mniejsze średnice robocze niżeli uprzednio opisywane narzędzia do czopów. Większy frez, który przesuwamy podczas regulacji długości czopa ma średnicę zewnętrzną D=45 mm.
Zewnętrzna średnica mniejszego frezu trzpieniowego jest równa D1=30 mm. Używając tego zestaw frezów możesz regulować długość czopa w zakresie od 10 do 30 mm.
Zalety zestawu F374
Niewątpliwie zaletę frezów trzpieniowych do czopów F374 stanowi możliwość montażu w większości centrów obróbczych CNC (np. Fanum, Bacci, Pade itp).
Uniwersalność zastosowania wynika tutaj głównie z najbardziej popularnej średnicy mocowania narzędzi trzpieniowych – średnica trzpienia d=20mm.
Ponadto zestaw występuje w wersji z prawym lub lewym kierunkiem obrotów.
Mniejsze średnice robocze natomiast powodują to, że narzędzie jest lżejsze niżeli inne, standardowe zestawy do czopów.
Cechę tę również traktujemy jako istotny walor, ponieważ w przypadku maszyn CNC frez nie obciąża elektrowrzeciona obrabiarki.
Frezy trzpieniowe do czopów zestaw F375
Zestaw ten charakteryzują nie tylko wytrzymałe, idealne do obróbki twardych gatunków drewna ostrza HM ale też mocny, stabilny trzpień.
Średnica trzpienia wynosi tutaj 25 mm, co gwarantuje wyjątkowo stabilną pracę narzędzia. Średnice zewnętrzne są z kolei mniejsze niżeli w wyżej opisanym zestawie F374.
Średnica frezu większego to D=33mm, a mniejszego D1=18 mm.
Produkcja krzeseł lub innych mebli szkieletowych częstokroć wymaga zastosowania do wycięcia czopa narzędzi o takich wymiarach.
Zdarza się po prostu tak, że na większe frezy do czopów nie ma miejsca.
Pozostałe cechy zestawu są takie same jak frezów F374 (opis powyżej i w katalogu narzędzi).
Głowice do czopów polecane w obróbce drewna twardego.
Dlaczego głowice do czopów?
Wykonywanie połączeń elementów mebli szkieletowych z drewna litego to jeden z tych etapów produkcji gdzie szczególny priorytet stanowi precyzja.
Dla firm meblowych równie istotny jest jednak czas, jak wiadomo, w każdym biznesie „czas to pieniądz”. Jako optymalne rozwiązanie proponujemy głowice do czopów na wymienne noże. Dzięki nim wyprodukujesz czop perfekcyjnie dopasowany do gniazda znacznie szybciej niżeli z użyciem ręcznych narzędzi.
W zakładach meblowych i stolarniach, w których odbywa się produkcja krzeseł lub innych mebli szkieletowych wykonywanie połączeń meblowych jest codziennością. Zwykle są to połączenia typu gniazdo-czop, gdzie obydwa elementy muszą idealnie do siebie pasować.
Doskonały efekt i optymalny czas pracy uzyskasz wykorzystując zautomatyzowane obrabiarki do krzeseł. W odniesieniu do wycinania czopów będą to czopiarki obwiedniowe jednostronne i dwustronne a także sterowane numerycznie maszyny CNC.
Te z kolei wyposażyć musisz w narzędzia, które poradzą sobie z pracą w twardym drewnie.
Meble ogrodowe, krzesła, czy łóżeczka dla dzieci są bowiem najczęściej produkowane z takich gatunków drewna jak buk, dąb lub jesion. W poprzednim poradniku przedstawiliśmy Wam Frezy do czopów F372.
Jednakże równie dobrze sprawdzają się głowice do czopów z wymiennymi ostrzami. Poznaj ich zalety i przekonaj się jak łatwo i sprawnie wykonasz czop o dokładnych wymiarach.
Głowice do czopów zestawy T382 i T384
Budowa głowic do czopów
Wchodzące w skład zestawu T382 głowice do czopów to 2 narzędzia zamocowane jedno na drugim.
Głowica większa o średnicy D=115 mm oraz głowica mniejsza o średnicy D=70 mm.
Narzędzia wyposażone zostały w wymienne ostrza HM – z węglika wolframu. Materiał ten pod względem żywotności i trwałości znacznie przewyższa stal szybkoschnącą HSS.
Co za tym idzie głowice te przystosowane są właśnie do wykonywania czopów z twardych gatunków drewna.
Sposób regulacji głowic do czopów
Budowa oraz regulacja głowic wyglądają praktycznie tak samo jak opisanych uprzednio frezów do czopów.
Większa głowica przesuwa się po mniejszej. W ten sposób możemy ustawić długość czopa w zakresie od 5 do 50 mm. Dokładność regulacji długości czopa zapewnia naniesiona na narzędziu skala milimetrowa.
Mniejsza głowica, z otworem d=25 mm przenosi moment obrotowy wrzeciona na tę większą.
Ile mają ostrzy skrawających?
Znaczącą zaletę zestawu stanowi układ ostrzy. Ale po kolei…
Na większej głowicy mamy 6 głównych ostrzy skrawających, 3 ostrza fazujące czop oraz 3 ostrza nacinające włókna w poprzek.
Zfazowanie krawędzi na zakończeniu czopa bardzo ułatwi Ci umieszczenie go w wyfrezowanym wcześniej gnieździe. Ponadto w miejscu fazy, po osadzeniu czopa w gnieździe mamy wolną przestrzeń.
Jeśli używamy urządzenia do nakładania kleju naniesiemy go odrobinę za dużo, zostanie ona wypełniona nadmiarem spoiwa.
Nacinaki natomiast gwarantują to, że wyprodukujesz czop najwyższej jakości. Widoczna dla odbiorcy mebla krawędź czopa będzie równa i estetyczna. Mniejsza głowica posiada zaś 3 główne ostrza skrawające i 3 ostrza nacinające.
Odgrywają one tę samą rolę co w głowicy zewnętrznej. Najbardziej istotną cechą ostrzy w tym zestawie jest wszakże konstrukcja głównych płytek wymiennych.
Główne płytki wymienne HM posiadają dwie krawędzie tnące. Po stępieniu jednej z nich możesz nadal pracować. Obracasz po prostu narzędzie, dzięki czemu nadal pozostaje ono ostre.
Unikasz zastoju w produkcji, nie tracisz czasu. To jeszcze nie wszystko. Płytki HM nacinaków mają bowiem aż 4 ostrza, co daje Ci możliwość czterokrotnego obracania zanim ostrza zostaną zużyte.
Zestaw do czopów T384
Zestaw T384 to praktycznie identyczne głowice do czopów jak te opisane powyżej. Różnią się one jedynie rozmiarem. Średnica większej głowicy jest tu równa D=135 mm, a małej D1=90 mm. Średnica mocowania to d=30 mm.
Konstrukcję narzędzi oraz to jak pracują i jakie mają zalety odzwierciedla charakterystyka w/w zestawu T382.
Obydwa zestawy narzędzi znajdują zastosowanie w większości obrabiarek do mebli szkieletowych.
Jeśli wykonywanie połączeń meblowych nie było Twoją mocną stroną, mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom to się zmieni.
Nie tylko wiedza i doświadczenie odgrywają tu znaczącą rolę. Jak już wiesz, zarówno jakość jak i efektywność pracy w duże mierzej zależy od wyposażenia czopiarki.
Wybierając dobrej jakości głowice do czopów lub frezy uda Ci się wykonać ten element doskonale.
Więcej informacji o frezach do czopów znajdziesz poniżej:
Frezy i głowice do czopów – wstęp