Produkcja drewnianych krzeseł
W praktyce produkcja drewnianych krzeseł wymaga wieloetapowej pracy, użycia odpowiednich maszyn oraz narzędzi. Mimo, iż konstrukcja krzesła wydaje się być mało skomplikowana, proces produkcyjny całkowicie zmienia pogląd na ten rzekomo prosty mebel.
W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam zatem jak to wszystko wygląda od kuchni, czyli z perspektywy stolarni lub fabryki mebli.
Gdzie krzesła są potrzebne?
Krzesła to meble stanowiące nieodzowny element wyposażenia każdego domu, biura, urzędu czy też różnego rodzaju punktów usługowych. Z pewnością każdy miał więc okazję je wybierać, dopasowywać do wnętrza, natomiast mało kto wie w jaki sposób one powstają.
Tymczasem produkcja drewnianych krzeseł zdecydowanie nie jest tak prosta jak mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka.
Projektowanie krzeseł
To zadanie należy do wykwalifikowanego projektanta. Posługując się rysunkiem technicznym i/lub oprogramowaniem komputerowym projektant tworzy projekt dla stolarza, z której ten odczyta wymogi odnoszące się do poszczególnych elementów krzesła. Największego nakładu pracy zarówno dla designera jak i stolarza wymagają meble robione na indywidualne zamówienie. Dzieje się tak, gdyż stolarz musi zaplanować i wykonać szereg niestandardowych procesów. Nietypowe kształty czy specyficzne mocowania wiążą się z koniecznością poświęcenia sporej ilości czasu na stworzenie rozsądnej koncepcji. Podobnie rzecz się ma z obróbką stolarską. Wymaga ona wówczas szczególnej precyzji, przy czym trzeba zastosować wzorniki a także odpowiednie narzędzia do produkcji krzeseł.
Już sam etap przygotowania surowca, którym z reguły jest drewno składa się z szeregu wymagających czynności.
Zanim surowiec trafi do stolarni
W pierwszej kolejności pozyskany surowiec najczęściej z Lasów Państwowych ze specjalnie przygotowanych upraw drewno zostaje przetransportowane do tartaku. Na miejscu jest sortowane według kolorów i jakości a następnie poddawane obróbce wstępnej oraz w odpowiedni sposób suszone. Przez ten czas musi ono być przechowywane w warunkach zapewniających stałą wilgotność. W zależności od pory roku surowiec jest np. zraszany latem.
Suszenie i stabilizacja surowca
Wykorzystuje się do tego suszarnie, czyli specjalistyczne komory do suszenia drewna. Z myślą o produkcji krzeseł z drewna litego bale tniemy na fryzy i listwy. Jest to bardzo istotne, ponieważ jeśli drewno nie zmniejszy swej wilgotności do poziomu co najmniej 10% dalsze działania tracą sens. Krzesło wykonane z niedosuszonego drewna z czasem zacznie się rozchodzić wskutek tego, że surowiec tak czy inaczej zacznie tracić swoją objętość.
Drewno gięte
Na przykład drewno bukowe, wyróżnia się najlepszą plastycznością. Poddanie go działaniu nasyconej pary wodnej w temperaturze ok. 100 ⁰ C umożliwia formowanie w wymyślne kształty. Parowanie odbywa się w łaźni parowej, a czas jego trwania zależy od przekroju elementów drewnianych. Po zakończeniu parowania drewno umieszcza się w formie, uszczelnia i nakłada na nie specjalny kołnierz. Wszystko po to, aby w procesie gięcia zmiana kształtu surowca nie miała wpływu na wytrzymałość gotowego wyrobu.
Obróbka mechaniczna
Z myślą o produkcji krzeseł z drewna litego obróbkę wstępną stanowi pocięcie bali na fryzy oraz listwy.
Powierzchnię każdego z drewnianych elementów trzeba również poddać obróbce mechanicznej, czyli frezowaniu, struganiu itp. Wykonuje się także klejonkę z drewnianych fryzów, zwiększając w ten sposób powierzchnię materiału do konstrukcji mebla.
Na tym etapie mamy już podstawowe elementy do wyprodukowania krzesła, jednakże droga do realizacji określonego zlecenia jest jeszcze daleka. Aby przystąpić do realizacji niezbędny jest bowiem projekt na podstawie którego stolarz będzie mógł wyprodukować komponenty o określonych wymiarach.
W kolejnej części poradnika dowiecie się:
- Jak wygląda kluczowy etap zagadnienia, czyli proces produkcyjny w stolarni lub fabryce mebli.
- Przedstawimy Wam najczęściej używane maszyny i obrabiarki do krzeseł.
- W jakie narzędzia wyposażyć każdy zakład stolarski produkujący drewniane krzesła.