
Zestaw frezów HM do czopów F370
Budowa i zastosowanie.
Zestaw ten składa się z dwóch frezów HM z wlutowanymi ostrzami z węglika wolframu (HM). Krawędź tnąca wykonana z tego materiału wyróżnia się znacznie dłuższą żywotnością niżeli ostrze wyprodukowane ze stali szybkoschnącej HSS. Właśnie dlatego te frezy do czopów świetnie zdają egzamin przy obróbce drewna twardego (buk, dąb, brzoza , jesion), z którego wykonywana jest większość mebli szkieletowych.
Regulacja i obsługa zestawu frezów do czopów.
Konstrukcja zestawu frezów do czopów; jeden frez ruchomo zamocowany na drugim-pozwala na regulację długości czopa w zakresie od 9,5 do 30 mm, Operatorowi maszyny bądź obrabiarki do krzeseł znacznie ułatwia tę czynność wygrawerowana na narzędziu skala milimetrowa. Funkcją frezu o większej średnicy (w tym zestawie D=75 mm) jest rozdrobnienie naddatku materiału na długości. Innymi słowy docięcie elementu na długość netto).
Aby obydwa frezy pracowały stabilnie za pomocą wkręcanych imbusów operator wykonuje blokowanie większego frezu do czopów. Imbusy schowane są w korpusie narzędzia. Znaczący atut dla ekonomicznej i bardziej efektywnej produkcji stanowi ryflowana krawędź tnąca zestawu frezów HM do czopów. Dzięki niej uzyskujemy mniejsze opory skrawania oraz lepsze rozdrobnienie wiórów, które wówczas łatwiej jest odprowadzić do instalacji odpylania.
Ostrza skrawające frezów
Specjalnie wyprofilowane ostrze w ilości z =3 nadaje podczas frezowania zfazowaną krawędź zakończeniu czopa. W praktyce faza ma bardzo istotne znaczenie podczas montażu podzespołów mebli szkieletowych. Po pierwsze ułatwia umieszczenie czopa we wcześniej wyfrezowanym gnieździe. Zalecanymi urządzeniami do nawiercania tego typu otworów są automatyczne wiertarko-frezarki do gniazd.
Drugą zaletą jest zaś to, że w miejscu fazy po wciśnięciu czopa w gniazdo pozostaje wolna przestrzeń na ewentualny nadmiar kleju naniesionego do wyfrezowanego otworu. Niemniej jednak nowoczesne urządzenia do nakładania kleju z reguły nanoszą ilość optymalną. Jednakże zawsze warto liczyć się z niewielkim jego nadmiarem.
Jak pracują poszczególne ostrza frezów do czopów?
Frez o mniejszej średnicy (tutaj D=60mm) posiada kilka funkcji.
Zakładamy go na wrzeciono obrabiarki d=25 mm. Cały moment obrotowy wrzeciona przenosi on na frez większy, będąc jakby suportem większego frezu, który przesuwa się po mniejszym podczas regulacji. Najważniejszą i zarazem największą zaletą mniejszego frezu jest jednak to, że frezuje drewniany czop na gotowo. Ostrza tego frezu, podobnie jak większego wykonane są z węglika wolframu (HM).
Główne ostrza skrawające w ilości z=3 profilują płaszczyznę obwiedniową czopa, a nacinaki v=6 niezbędne są do nacinania włókien w poprzek. Poprzeczne nacinanie włókien decyduje o efekcie końcowym wykonania krawędzi, którą widzi odbiorca wykonanego przez nas mebla. Krawędź czopa jest gładka, nie widać na niej bruzd i wyszczerbień.
Zastosowanie w jakich obrabiarkach?
Frezy do czopów dostarczane w zestawie F370 znajdują zastosowanie w różnych urządzeniach popularnych w przemyśle drzewnym. Zarówno w czopiarkach jednostronnych jak i dwustronnych jak i centrach obróbczych CNC (np. Bacci, Balestrini, Pade itd.). Tak uniwersalne zastosowanie zyskują dzięki temu, że produkowane są w wersji z prawym i lewym kierunkiem obrotów.
Zobacz także: