Meble wczoraj i dziś
Meble dawniej
Nie wystarczy mieć tylko dach nad głową, żeby móc powiedzieć o nim „ to moje mieszkanie”. Już od czasów prehistorycznych, gdy ludzie mieszkali w jaskiniach zaczęły się w nich pojawiać sprzęty, które dziś określimy mianem mebli. Co prawda materiał z którego były owe meble oraz narzędzia służące do ich wykonania różniły się diametralnie od współcześnie używanych, ale były to bezspornie meble.
Rozwój meblarstwa
Potem, wraz z rozwojem technik wytwarzania sprzętów użytkowych zmianie ulegały ich kształty, materiały używane do ich produkcji głównie drewno, sposoby wykończenia. Dzięki rewolucji technicznej i powstaniu fabryk mebli możliwe stało się tworzenie seryjnych, powtarzalnych partii meblościanek, zestawów wypoczynkowych oraz mebli tapicerowanych, mebli kuchennych, mebli łazienkowych itp.
W latach 60-tych i 70-tych XX wieku marzeniem stały się lakierowane na wysoki połysk regały zajmujące prawie całe mieszkanie. Zapotrzebowanie na meble sprawiło, że przemysł meblarski rozwijał się w godnym pozazdroszczenia tempie pociągając za sobą wzrost produkcji tartacznej, płyty wiórowej, okuć meblowych oraz lakierów do drewna.
Meblarstwo polskie
Możliwości produkcyjne naszych fabryk mebli i kunszt stolarzy wytwarzających pojedyncze egzemplarze zwykle mebli na indywidualne zamówienia bardziej wymagających klientów, sprawiły że polscy producenci mebli do dnia dzisiejszego stanowią światową czołówkę a meble stworzone przez polskich artystów-stolarzy znajdują się na koronowanych dworach. Przykładem może być tu kołyska, która została zamówiona przez angielski dwór dla dziecka księżnej Kate i księcia Williama.
Globalizacja przemysłu przerobu drewna i materiałów drewnopochodnych jak również postęp techniczny i technologiczny sprawiły, że międzynarodowe korporacje takie jak na przykład potentat na rynku światowych producentów mebli – IKEA obecne są ze swoimi produktami na wszystkich kontynentach. Warto zaznaczyć też, że duży odsetek mebli wyżej wymienionego koncernu produkowanych jest w Polsce przy użyciu drewna i materiałów drewnopochodnych pochodzących z krajowego rynku zaopatrującego wytwórców mebli.