PRODUCKJIA MEBLI KUCHENNYCH
Rodzaje mebli kuchennych
Meble kuchenne produkowane są w kilku wariantach:
- meble do samodzielnego montażu przez klienta, dostępne m.in. w salonach IKEA oraz supermarketach
- meble gotowe, czyli już zmontowane, np. pojedyncze szafki kuchenne jakie można kupić w sklepach meblowych
- meble na zamówienie, produkowane na wymiar, montowane na miejscu przez producenta
Dwa pierwsze warianty w przypadku kameralnych pracowni stolarskich lub małych zakładów nie są tak istotne jak ostatni, więc w dziś skupimy się na zagadnieniu mebli produkowanych na zamówienie oraz maszynach jakie są do ich wykonania niezbędne.
Tym bardziej, że dla osób początkujących w zakresie produkcji mebli kuchennych na zamówienie często nie lada problem stanowi wybór odpowiednich maszyn i narzędzi, o czym świadczą liczne zapytania.
Choć temat jest dość skomplikowany i obszerny, postaramy się Wam go przybliżyć.
Meble kuchenne – jakość czy cena?
Organizacja parku maszyn w zakładzie zależy m.in. od tego jakiego typu meble chcemy produkować: czy będą to tanie meble kuchenne- a więc płyta wiórowa oklejana i proste fronty meblowe, czy też meble z wyższej półki- drewniane lub z MDF, fornirowane, lakierowane?
Krotko mówiąc ilość oraz rodzaj maszyn potrzebnych do wyposażenia Twojej firmy, zależy od tego jak będzie wyglądał proces produkcyjny.
Produkcja mebli kuchennych na zamówienie
Aby możliwie najdokładniej przybliżyć Wam zagadnienie, produkcję mebli kuchennych na zamówienie podzieliliśmy na dwa etapy:
-pierwszy etap to produkcja korpusów szafek
-drugi to produkcja frontów kuchennych, czyli drzwiczek do mebli
Produkcja korpusów szafek kuchennych
Choć korpusy mebli kuchennych z wyższej półki są wykonywane z drewna litego bądź klejonki drewnianej albo konstrukcji ramiakowo- płycinowej, standardowa produkcja szafek kuchennych opera się głównie na pracy płytą wiórową laminowaną, oklejaną melaminą lub
folią finish. Wszystko tak naprawdę zależy od projektanta i odbiorcy. Produkcja korpusów z drewna jest bardzo podobna do wytwarzania drewnianych frontów meblowych, w związku z czym to zagadnienie postanowiliśmy opisać w temacie odnoszącym się do drzwiczek drewnianych. Teraz natomiast skupimy się na obróbce płyty.
Na początek zakup płyty laminowanej
Zaczynamy od samego początku, czyli zakupu płyty wiórowej. Świetnie jeśli uda się Wam ją nabyć w zaprzyjaźnionej hurtowni z płytami meblowymi, do której macie zaufanie. Po przetransportowaniu płyty do Twojego zakładu stolarskiego jest ona rozcinana na formatki w wymiarach netto lub brutto- w zależności od tego co zamierzmy z nią zrobić dalej.
Potem cięcie płyty
Pocięcie takie płyty wykonuje się na stolarskich pilarkach tarczowych z podcinaczem i wózkiem. Zastosowanie podcinacza w pilarkach formatowych podczas cięcia płyty wiórowej zapobiega wyrywaniu od spodu laminatu lub forniru w momencie gdy zęby piły wychodzą z płyty.
W niektórych formatkach zachodzi ponadto potrzeba wycięcia łuków lub promieni w półkach blatach czy innych elementach ozdobnych. W tym wypadku do wycinania stosuje się pilarkę taśmową, a następnie frezuje
się materiał na frezarce górnowrzecionowej bądź dolnowrzecionowej tak, aby nadać krawędzi odpowiedni profil albo po prostu wyrównać krawędź po cięciu krzywoliniowym.
Czasami trzeba fornirować
Jeśli chcemy wykonać meble fornirowane, płytę wiórową lub MDF oklejamy dwustronnie fornirem- tak aby płyta się nie wygięła. Oklejanie przeprowadzamy poprzez naniesienie kleju na płytę meblową oraz nałożenie zszytych lub sklejonych „liści” wcześniej przygotowanego forniru pasującego barwą, wzorem i układem słojów.
Kompozycja musi być spójna taka jaka została przewidziana w projekcie. Nałożone w ten sposób formatki forniru i płyty meblowej wkładamy do prasy półkowej aby przeprowadzić proces oklejania szerokich płaszczyzn w formatkach do mebli kuchennych. Na tym etapie pamiętać trzeba o zapewnieniu odpowiednich parametrów technologicznych podanych w karcie produktu.
czytaj więcej…