
CZY WIESZ JAK OSTRZYĆ PIŁY TARCZOWE DO DREWNA?
Ostrzenie pił tarczowych do drewna
Pytanie jak ostrzyć piły tarczowe do drewna to pojawiające się pytanie w każdej stolarni. Każdy stolarz czy zakład stolarski posiada na swoim wyposażeniu pilarkę stolarską do cięcia czy to drewna czy materiałów drewnopochodnych. Obrabiarki te rozcinają materiał narzędziami czyli piłami tarczowymi.
Wcześniej czy później nadczodzi ten moment, że Twoje narzędzie traci swoje właściwości i cięcie nim nie jest zadawalające. Piła tarczowa pozostawia wyrwania, zaczyna palić, jest ciężko pchać materiał – oznacza to, że nadszedł czas aby Twoje narzędzie naostrzyć.
Gdzie ostrzyć piły tarczowe do drewna?
Najlepiej ostrzyć w zakładach czyli ostrzalniach narzędzi do drewna w których mają na wyposażeniu automatyczne ostrzałki do pił tarczowych. Zakłady takie posiadają oprócz odpowiedniego sprzętu również doświadczenie w ostrzeniu pił do obróbki drewna.
Jak ostrzyć piły do drewna?
Jeśli oddajesz swoją piłę tarczową do specjalisty wierzysz, że zostanie ona naostrzona idealnie i zgodnie ze sztuką ostrzenia. Oczywiście tak powinno być ale jeśli robisz to pierwszy raz w tej firmie proponuję zwróć uwagę na kilka szczegółów.

Piły tarczowe do drewna i płyty wiórowej
Po pierwsze mycie pił
Piły tarczowe przyjęte go ostrzenia muszą zostać oczyszczone przed ostrzeniem z zabrudzeń. Zabrudzenia są na korpusie piły(blat piły); są to przypalenia powstałe podczas pracy kiedy obrabiany materiał dotykał do obracającej się piły jak również przyklejona żywica, która podczas cięcia nagrzewa się i przkleja do blatu piły. Oczywiście brud znajduje się na zębie i za zębem piły. Mycie pił jest pierwszym etapem ostrzenia bo nie można dokładnie naostrzyć brudnej piły a umytą piłę łatwo zweryfikować pod kątem ewentualnych uszkodzeń korpusu lub samych ostrzy.
Mycie pił przeprowadza się w myjkach ultradźwiękowych lub za pomocą specjalnych płynów do narzędzi do drewna.
Prawidłowe ostrzenie
Oczywiście do prawidłowego ostrzenia pił tarczowych musimy mieć odpowiednie ściernice i automaty ostrzące.
Pomimo super wyposażenia przez ostrzalnię z której korzystasz zwróć uwagę na sposób samego procesu ostrzenia. Na rysunku poniżej przedstawiłem prawidłowe ostrzenie węglika w piłach tarczowych.
Ostrzenie takie powinno być wykonane:
- od „czoła” ostrza – ostrzenie od natarcia
- od „tyłu” ostrza – ostrzenie od przyłożenia
Ostrzenie takie przeprowadza się w stosunku 1:3. Krótko mówiąc 1 od natarcia i 3 razy więcej od przyłożenia.
Stosując taki system ostrzenia Twoja piła HM dotrwa do 15 a nawet do 18 ostrzenia zamin ją zezłomujesz.
Na rysunku jest pokazana piła z ostrzem z węglika w wersji przemysłowej tzn. szerokość 3,2 mm wysokość 10,5 mm, grubość 3,5 mm. (tanie wersje pił do drewna mogą mieć wymiary ostrza 3,2x6x2).
Jeśli kupiłeś tanią wersję piły z mniejszą grubością i wysokością zęba musisz mieć świadomość, że nawet najlepsza ostrzalnia nie da rady naostrzyć taniej piły 15 razy.
Złe ostrzenie pił tarczowych.
Oczywiście muszę podać kilka szczegółów do porównania jak nie należy ostrzyć pił widiowych do drewna czy płyt wiórowych laminowanych.
Rezygnacja z ostrzenia na mokro to również wada mimo, że są ściernice do tej metody to ostrzenie z chłodziwem zapewnia lepsze parametry.
Jednak najważniejsze to ostrzenie tylko od „czoła” – tylko od natarcia. Na rysunku pokazane jest ostrzenie tylko od płaszczyzny natarcia. Jeśli porównasz ten rysunek i rysunek powyżej zobaczysz, że prawidłowe ostrzenie to ilość 15-17 razy a nieprawidłowe ostrzenie to tylko ok. 6-7 razy.
Co jest powodem takiego ostrzenia?
Jedną przyczyną to jest park maszynowy, który uniemożliwia ostrzenia od czoła i natarcia; inną przyczyną jest skrócenie czasu ostrzenia – rezygnacja z jednej operacji to krótszy czas ostrzenia.
Można mówić, że jest to chęć szybszego zarobku przez ostrzalnie ale przyczyniają się do tego sami klienci, którzy za kilka groszy taniej za ostrzenie rezygnują z fachowców.
Ostrzyć tanio czy dobrze?
Mam nadzieję, że widzisz różnicę pomiędzy szybkim a prawidłowym ostrzeniem Twoich narzędzi? Możesz wybrać pierwszą metodę szybkiego ostrzenia pił. Na rezultaty nie będziesz musiał długo czekać. Nagle okaże się, że kupujesz 3x częściej piły mino, że używasz ciągle od tego samego producenta.
Dlatego zanim zdecydujesz się czy naostrzyć taniej piłę w innym zakładzie sprawdź czy twoje narzędzie będzie miało taką samą żywotność.