II część „Produkcja drewnianych krzeseł”
W procesie produkcyjnym pracę ludzką zastępują w dużej mierze obrabiarki do krzeseł oraz inne zautomatyzowane urządzenia. Mimo to, produkcja drewnianych krzeseł jest równie lub nawet bardziej skomplikowana niżeli opisane w cz. I przygotowanie surowca.
Gdy należycie wysuszone drewno trafia do stolarni przychodzi czas aby na podstawie projektu wykonać poszczególne elementy krzeseł. Choć odbywa się to z użyciem specjalistycznych maszyn, wymaga od wykonawcy wiedzy oraz zaangażowania w każdy etap produkcji drewnianych krzeseł. Już za chwilę dowiesz się dlaczego i w jakim zakresie.
Najpierw elementy
W pierwszej kolejności drewno tniemy na formatki o określonych wymiarach. Parametry wprowadzamy uprzednio do programu komputerowego skonfigurowanego z maszyną. Pozwala to uniknąć błędów i znacznie upraszcza obróbkę podczas produkcji. Elementy o nieregularnych liniach, takie jak np. nogi krzeseł czy komponenty oparć wycinamy za procą pilarki do cięcia krzywoliniowego. Z kolei fragmenty o prostszej formie za pomocą pilarki do rozkroju wzdłużnego i poprzecznego.
Następnie w formatkach trzeba nawiercić otwory potrzebne do dalszej pracy, czyli montażu mebla. Profesjonalne i sprawne nawiercanie otworów do połączeń śrubowych wymaga tego aby zakład stolarski był wyposażony w automatyczne wiertarki do gniazd. Są one jednymi z podstawowych maszyn, niezbędnych w produkcji drewnianych krzeseł. Pamiętaj przy tym, że względem precyzji wykonania otworów istotną rolę odgrywa również to jakie frezy trzpieniowe do gniazd pod czopy zamontujesz w
swojej wiertarce oscylacyjnej. Czopy pod połączenia wykonasz zaś za pomocą czopiarki. My polecamy czopiarki obwiedniowe jedno i dwustronne, sterowane przez program komputerowy. Może ich wydajność nie jest tak wysoka jak czopiarek przelotowych, ale za to efekt bardziej precyzyjny. Z zastosowaniem nowoczesnej czopiarki obwiedniowej uzyskasz czopy idealnie dopasowane do gniazd. Dzieje się tak ponieważ głowice do czopów w czopiarkach obwiedniowych podczas obróbki wykonują ruch po drodze wyznaczającej kształt przekroju poprzecznego czopa. Obiegając jak gdyby czop dookoła. Więcej o frezach do czopów dowiesz się w artykule: ” Frezy i głowice go czopów”.
Mając już gotowe złącza czopowe możemy przejść do elementów dekoracyjnych, które zależnie od projektu mogą być mniej lub bardziej skomplikowane. Do łuków bądź niewielkich rzeźbień możesz użyć szlifierki do obróbki krzywoliniowej albo orbitalnej (do krawędzi). Z trudniejszymi zadaniami , np. wykonaniem ornamentów dobrze poradzą sobie numerycznie sterowane centra obróbcze 5 osiowe CNC.
Choć dawniej robiło się to ręcznie, to rozwiązanie na skalę przemysłu meblowego niestety nie zdałby egzaminu. Mniej zaawansowane technicznie urządzenia również w tym wypadku nie tyle pod względem czasu realizacji a efektu końcowego. Elementy krzeseł przygotowane w sposób opisany powyżej trzeba teraz przyszykować do malowania. Najlepiej jeśli użyjesz frezarki kopiującej, która zapewni maksymalną kontrolę nad frezowaniem.
Montaż mebli
Formatki są gotowe do montażu. Wówczas za pomocą urządzenia do nakładania kleju pokrywamy złącza czopów a następnie mocujemy je w odpowiednich miejscach. Stelaż umieszczamy w maszynie zaciskającej czyli prasie.
Na jak długo? Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, bowiem jest to uzależnione od czasu potrzebnego do stężenia spoiwa. Ten zaś bywa różny zależnie od rodzaju kleju, materiału (drewno lub sklejka) oraz stopnia jego wilgotności. Najlepiej jeśli tę kwestię oszacuje technolog. Bazować można też na własnym doświadczeniu o ile jest ono ugruntowane wcześniejszymi realizacjami z pożądanym efektem.
Mogłoby się wydawać, że dobrnęliśmy do końca produkcji drewnianych krzeseł. Nic bardziej mylnego. Owszem, mamy krzesło, ale czy takie jakiego oczekuje odbiorca? Zdecydowanie nie. Można powiedzieć, że mamy krzesło w stanie surowym. Na tym etapie jakość wykonania powinien zweryfikować fachowiec. W razie konieczności dokonując poprawek końcowych, eliminujących najdrobniejsze niedoskonałości. Uzyskując w ten sposób nienaganną gładkość drewna zyskujemy pewność, że osiągniemy bardzo estetyczny efekt podczas malowania.
Aby krzesło zyskało piękny wygląd i trwałość
Malowaniem, bejcowaniem i/lub lakierowaniem zarówno uszlachetniamy jak i zabezpieczamy powierzchnię krzesła. Tutaj też mamy wybór metod, w dużej mierze zależny od tego czy siedzisko ma być twarde czy tapicerowane. Trwały i zadowalający wizualnie efekt pozyskasz jeśli wszystko zrobisz po kolei. A więc… Najpierw nałożysz bejcę impregnującą drewno i nadającą mu kolor. Pamiętaj, że klient oczekuje tego aby barwa utrzymała się możliwie najdłużej. Powinieneś zatem kolejno specjalnego podkładu, dzięki któremu odcień będzie realnie cieszył oko przez lata. Dopiero teraz przejdź do malowania- nakładając kilka warstw lakieru. Aby pokryć powierzchnię równomiernie warto przemyśleć metodę natryskową. Obecnie służą do tego linie i urządzenia lakiernicze np. pistolety oraz urządzenia malarsko-lakiernicze sterowane numerycznie.
….i było wygodne
Dopiero teraz możemy mówić o zakończonej pracy, ale jedynie w przypadku krzeseł twardych. Krzesła miękkie muszą jeszcze zostać przygotowane do tapicerowania. Każdy z Was na pewno pamięta siedziska sprężynowe. Choć ta konstrukcja nadal jest stosowana, coraz częściej pokrywa się je pianką, podobnie jak oparcia. Tkanina tapicerska jest w tym czasie przycinana zgodnie z zaplanowanymi wymiarami, a niekiedy też zszywany pokrowiec. Po nałożeniu pokrowca, jego odpowiednim zamocowaniu i zabezpieczeniu możemy wreszcie odpocząć. Zadanie sfinalizowane.
Podsumowanie
Po przeanalizowaniu procesu produkcyjnego drewnianych krzeseł spojrzenie na tak standardowy mebel nabiera całkiem innego wymiaru. Czasochłonna i wymagająca nakładów finansowych obróbka (eksploatacja maszyn, urządzeń) w pełni tłumaczy ceny krzeseł w salonach meblowych lub tych robionych na zamówienie. Omówienie każdego etapu wytwórstwa daje również domyślenia producentom. Jeśli produkcja drewnianych krzeseł ma przynieść realny zysk każdy z w/w etapów wymaga poświęcania czasu i staranności. Niezbędne okazuje się także odpowiednie wyposażenie stolarni w odpowiednie narzędzia, w wyborze których jesteśmy w stanie Wam pomóc.
W następnych wpisach opiszemy narzędzia używane w produkcji drewnianych krzeseł i innych mebli szkieletowych.
[/fusion_text][fusion_youtube id=”https://www.youtube.com/watch?v=z7tx0V9HS7U” alignment=”” width=”” height=”” autoplay=”false” api_params=”&rel=0″ hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” css_id=”” /][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]