Mocowanie głowic strugarskich w obrabiarkach do drewna.
Sposób mocowania głowic strugarskich w obrabiarkach do drewna ma znaczący wpływ na jakość. Od tego zależy czy uzyskasz gorszą czy też lepszą jakość strugania powierzchni danego elementu.
Jakie sposoby zakładania głowic strugarskich
System tradycyjny
Istnieje kilka sposobów mocowania narzędzi w strugarkach czterostronnych lub liniach produkcyjnych. Nadal najbardziej popularnym jest mocowanie tradycyjne głowicy strugarskiej na
wrzecionie maszyny. Wykonujesz to poprzez wsunięcie jej na wrzeciono i zaciśnięcie za pomocą nakrętki. Metodę tą stosuje się od dawna. Zna ją każdy stolarz. Wykorzystywana jest niemal we wszystkich obrabiarkach do drewna: w strugarkach czterostronnych, frezarkach dolnowrzecionowych, liniach produkcyjnych, czopiarkach itp.
Otwór narzędzia wykonuje się z tolerancją H7. Po osadzeniu głowicy strugarskiej powyższą metodą pojawia się mimo to bicie dochodzące do 0,05 mm. W praktyce oznacza to, że nie wszystkie ostrza będą pracowały na tym samym okręgu (patrz rys. zarys skrawania teoretyczny). Każde narzędzie będzie jednak pracowało i strugało obrabianą powierzchnię drewna. Ze względu na wspomnianą niedoskonałość tradycyjne rozwiązanie mocowania głowic strugarskich sprawdza się przy prędkościach posuwu obrabianego materiału w granicach 8-12 m/min.
System hydro
Zastosowanie narzędzi z mocowaniem HYDRO nazywanych powszechnie hydronarzędziami jest sposobem na zwiększenie wydajności pracy. Jednocześnie zachowujemy dobrą jakości strugania powierzchni czy nawet uzyskujemy lepszy efekt obróbki. Nazwa pochodzi od zainstalowanej wewnątrz narzędzia tulei HYDRO. Głowice strugarskie nie są przytwierdzane mechanicznie jak odbywa się to we wcześniej opisanym mocowaniu tradycyjnym. Narzędzie zakłada się na wrzeciono i za pomocą pompy wysokociśnieniowej lub klucza wywiera się ciśnienie ok. 300 barów. przy użyciu smaru.
Następnie nakrętką zabezpiecza się na wrzecionie maszyny. Tak wysokie ciśnienie powoduje, że ścianki wewnętrzne hydronarzędzia rozszerzają się, wówczas narzędzie jest pasowane bez luzu i centrycznie względem osi wrzeciona obrabiarki do drewna. Zaletę takiego sposobu mocowania hydronarzędzi stanowi również fakt, że jeśli narzędzie będzie tak samo zaciskane podczas ostrzenia to po osadzeniu go w maszynie bicie praktycznie nie występuje, ponieważ wynosi ono co najwyżej 0,005 mm.
Czytaj dalej: