Druga część: „Mocowanie głowic strugarskich w obrabiarkach do drewna”
Mocowanie głowic strugarskich w maszynach do drewna jak pisałem ma znaczący wpływ na powierzchnię strugania.
Mocowanie PowerLock
System mocowania o nazwie PowerLock spopularyzowała niemiecka firma Weining stosując go w swoich strugarkach czterostronnych. Ta nowoczesna metoda instalacji głowic strugarskich w maszynach Weining polega na „zaciągnięciu” narzędzia z uchwytem PowerLock (zwanym też HSK85) poprzez chwytak i błyskawicznym zaciśnięciu go z siłą 3 ton we wrzecionie obrabiarki. Główną zaletę tej metody stanowi znaczne przyspieszenie wymiany narzędzi ponieważ system jest uruchamiany przez operatora pulpitu maszyny, co zajmuje dosłownie kilka sekund. Aby zwolnić lub zainstalować głowicę w strugarce czterostronnej wystarczy naciśnięcie przycisku. W porównaniu do wcześniej opisanych sposobów mocowania narzędzi system PowerLock zapewnia też zdecydowanie bardziej stabilne, sztywniejsze osadzenie głowicy, co gwarantuje połączenia narzędzia z obrabiarką praktycznie bez bicia.
Odchylenie ostrzy wynosi zaledwie 0,003 mm dzięki czemu pozyskujemy perfekcyjną jakość strugania drewna. Teraz możesz bez szlifowania poddać procesowi wykończenia: lakierowania, bejcowania, woskowania. Jako istoty atut mocowania PowerLock należy wskazać także uzyskanie prędkości obrotowej narzędzi aż 12.000 obr/min. Jest to dwukrotnie wyższej niżeli osiąga się w tradycyjnych strugarkach 6.000 obr/min.
Zyski generowane przez wzrost wydajności oraz lepszą jakość obróbki zauważymy bez skomplikowanych wyliczeń.
Podsumowanie
Przedstawiliśmy Wam trzy sposoby mocowania narzędzi w obrabiarkach do drewna. Które z powyższych rozwiązań będzie najlepsze dla Twojego zakładu produkcyjnego powinieneś ocenić sam. Weż pod uwagę to, co zamierzasz osiągnąć: jakość obróbki, wydajność jak również koszt inwestycji w park maszynowy. Pamiętaj o tym, że wymagania klientów są coraz wyższe. Różnorodność projektów a także priorytet sprawnej realizacji przemawiają za tym aby przynajmniej rozważyć wyposażenie firmy w nowoczesne maszyny i narzędzia. Pomogą Ci one sprostać oczekiwaniom dzisiejszego rynku meblowego. W dłuższej perspektywie oszczędzać na materiale, na czasie i zużyciu energii elektrycznej. Możesz też oczywiście pozostać przy tradycyjnych metodach obróbki i tradycyjnych maszynach o ile Twoje plany ukierunkowane są na konkretny profil zleceń. Jakie jesteś w stanie wykonywać za ich pomocą i wyłącznie na nich zamierzasz się skupić.