Frezy trzpieniowe:
Następną grupą frezów stolarskich są frezy trzpieniowe. Zastosowanie tych narzędzi stolarskich jest dokładnie takie samo jak frezów nasadzanych. Frezy trzpieniowe różnią się od frezów nasadzanych do frezowania drewna sposobem mocowania w obrabiarkach stolarskich. Frezy trzpieniowe do frezowania drewna posiadają w swojej budowie trzpień zamiast otworu do mocowania w maszynie. Frezy trzpieniowe mocowane są we frezarkach górnowrzecionowych i centrach CNC jak również dzięki specjalnej przejściówce możemy zainstalować we frezarce dolnowrzecionowej.
Frezy stolarskie są świetnymi narzędziami do frezowania drewna i innych materiałów drewnopochodnych stosowanych jako surowiec do produkcji mebli, galanterii drzewnej, stolarki budowlanej czyli drzwi i okien i innych wyrobów z drewna.
Frezy zastosowanie:
Frezowanie drewna polega na nadaniu pożądanego kształtu naszemu elementowi. Kształty te mogą mieć charakter ozdobny np. listwy drewniane, doklejki, krawędzie mebli, profile ramiaków we frontach meblowych lub drzwiach i oknach wykonanych z drewna. W swoim zawodzie stolarz nadaje kształt elementom z drewna poprzez frezowanie będące elementami konstrukcyjnymi wyrobów stolarskich są to różnego rodzaju: nutowanie, wręgowanie, frezowanie czopów, frezowanie gniazd pod czopy.
Narzędzia o których mówimy swoją pracę wykonują w zależności od potrzeb w drewnie litym (miękkim lub twardym) sklejce, MDF, płytach meblowych wiórowych laminowanych lub fornirowanych. W zależności jaki surowiec drzewny frezujemy frezy do tej obróbki powinny być dobrane wg materiału z jakiego zostały wykonane.
Z czego ostrza frezów do drewna?
Krótko mówiąc można powiedzieć, że frezy stolarskie HSS czyli wykonane ze stali szybkotnącej stosujemy do frezowania drewna miękkiego np. sosna, olcha, topola itp. Frezy do drewna z ostrzami skrawającymi z widii czyli węglików spiekanych HM są na dzień dzisiejszy frezami uniwersalnymi i używane są w solarniach do frezowania drewna miękkiego, drewna twardego, drewna egzotycznego, płyt meblowych z MDF lub płyty wiórowej laminowanej lub surowej (nie oklejonej) i innych materiałów drzewnych wykorzystywanych w przemyśle i stolarstwie. Od lat 90-tych poprzedniego wieku w Polsce coraz większą popularność zdobywają frezy diamentowe dedykowane do materiałów drewnopochodnych hak również do obróbki drewna litego. Frezy diamentowe DIA lub PKD, PCD posiadają wlutowaną płytkę z diamentu syntetycznego (polikrystalicznego) na podkładzie z płytki widiowej.