
w małego stolarza, radzę zapoznać się z innymi, bardziej estetycznymi i niedrogimi sposobami łączenia płaszczyzn w naszych meblach. A więc od początku, jakie mamy rodzaje „niewidocznych” połączeń ? Możemy wykorzystać do tego kołki drewniane, lamelki, połączenia wpustowe np. jaskółczy ogon.
Łączenie drewna za pomocą kołków jest jednym z najpopularniejszych. Jest bardzo prostą i mało wymagającą metodą. Każdy domowy majsterkowicz jest w stanie wykonać takie połączenie. Wykorzystujemy do niego kołki drewniane, zazwyczaj wykonane z drewna bukowego, oraz dostępne w bardzo szerokiej gamie długości i średnic. Na powierzchni kołków znajdują się podłużne rowki, zwane również żłobieniami. Aby wykonać połączenie wprowadzamy kołki do wcześniej przygotowanych otworów, otwory wywiercamy za pomocą wiertła do drewna, pamiętajmy jednak że otwory na kołki powinny leżeć dokładnie na przeciwko siebie w łączonych elementach. Nie przesadzajmy również z głębokością otworu, powinien być zaledwie 2 mm głębszy niż połowa długości kołka. Metoda ta nie wymaga używania kleju, natomiast aby wzmocnić połączenie i uczynić je solidniejszym, możemy zastosować klej stolarski, poprzez umieszczenie go w otworze, przed wciśnięciem kołka. Metoda ta jest bardzo trwała, i przy precyzyjnym wykonaniu zupełnie niewidoczna. Występują dwa rodzaje tego połączenia ze względu na położenie łączonych elementów względem siebie. I tu wyróżnić możemy połączenie narożnikowe oraz w kształcie litery „T”, i połączenie „czołowe”.
Najważniejsze narzędzia jakie potrzebujemy to:
- wiertła do drewna, najlepiej z ogranicznikiem głębokości
- wiertarka bądź wkrętarka
- dokładna miarka, calówka
- ołówek
- drewniane kołki meblowe
- klej stolarski np. wikol