Struganie drewna – metody tradycyjnie vs nowocześnie maszyny do drewna
Wstęp
Niezależnie od tego czy produkujesz meble czy też inne wyroby z drewna, struganie drewna stanowi niezbędną część obróbki. Jeśli w swojej stolarni nadal stosujesz tradycyjne, ręczne metody strugania, koniecznie przeczytaj ten artykuł, dowiedz się jak bardzo efektywność Twojej pracy podniosą nowoczesne maszyny do drewna, dzięki którym praktycznie na każdej płaszczyźnie zoptymalizujesz produkcję.
Na czym polega struganie drewna?
Struganie to sposób obróbki drewna, którego nie da się w żaden sposób pominąć, niezależnie od profilu produkcji. Można natomiast tę czynność sobie ułatwić – o tym opowiemy w dalszej części artykułu. Struganie wykonuje się w celu wyrównania i wygładzenia powierzchni, uzyskania określonych wymiarów oraz kształtów materiału (struganie profilowe). Na pewno
spotkaliście się z tym, że potocznie bywa ono określane heblowaniem- od nazwy narzędzia, które po dziś dzień napotkać możemy w kameralnych pracowniach stolarskich. Niemiej jednak narzędzia do obróbki ręcznej, a więc hebel oraz strugi są stopniowo wypierane przez nowoczesne maszyny do drewna.
Współczesne urządzenia
Różnorodność projektów mebli, coraz bardziej awangardowe
wzornictwo oraz wymóg szybkiej realizacji zamówień konfrontują zakłady stolarskie z koniecznością zakupu zautomatyzowanych urządzeń. Technika strugania ręcznego w niewielkich stolarniach wciąż funkcjonuje. Stanowi raczej rozwiązanie wyłącznie dla jednostkowych dodatkowych operacji lub hobbystów wykonujących wyroby z drewna na własny użytek. W działalności produkcyjnej, gdzie liczą się zyski, techniki tradycyjne trzeba zastąpić nowoczesnymi. Skutecznie zoptymalizują proces wytwórstwa, przyspieszając go i redukując koszty. Zaawansowane technicznie obrabiarki do drewna sprawdzają się idealnie tak samo na poziomie przemysłu jak i rzemiosła. Są to takie maszyny jak strugarka-grubościówka, strugarka wyrówniarka czy frezarka dolnowrzecionowa. Poznaj zatem ich funkcjonalność i liczne zalety.
Strugarki czterostronne
Jedną z najlepszych inwestycji dla zoptymalizowania produkcji w zakładach stolarskich jest strugarka czterostronna. Wielooperacyjne urządzenie rekomendowane tak samo przez firmę SEMPER jak i METAL WORLD – producenta wysokiej klasy narzędzi do drewna. Konstrukcja strugarek czterostronnych pozwala na obrabianie materiału z kilku stron w jednym cyklu roboczym. Równocześnie wykonujesz struganie proste lub profilowe z czterech stron materiału. Dzięki jej zastosowaniu znacznie skracasz czas obróbki. Nie potrzebujesz również zestawu ręcznych strugów. Zastępuje Ci je maszyna z wymiennymi
narzędziami nowej generacji z praktycznym systemem mocowania (np. PowerLock). Zapewnia to błyskawiczne przezbrojenie strugarki narzędzia zwalniasz za pomocą przycisku na pulpicie.
Postaw na najwyższą jakość
Planując zakup strugarki czterostronnej powinieneś oczywiście zwrócić uwagę na jej jakość oraz od jakiego producenta ona pochodzi. Jeżeli decydujesz się na maszyny do drewna używane, koniecznie sprawdź czy są po przeglądzie technicznym. My w szczególności polecamy strugarki czterostronne firmy Weining, jednego ze światowych liderów w zakresie dostarczania innowacyjnych rozwiązań dla sektora drzewnego. Wyróżnia je trwałość, uniwersalne zastosowanie, ekonomiczna praca oraz gwarancja perfekcyjnej obróbki.