Frezy do obróbki drewna to najbardziej popularne po piłach tarczowych narzędzia skrawające wykorzystywane przez stolarzy w swoich stolarniach i przez dużych producentów w fabrykach mebli.
Frezy stolarskie proste i frezy profilowe służą do obróbki:
- drewna litego krajowego lub drewna egzotycznego
- płyty meblowej
- MDF
- HDF
- OSB
- sklejki
- innych materiałów drewnopochodnych
Podział frezów do drewna zależy od sposobu ich mocowania w maszynie stolarskiej lub obrabiarce do drewna:
- frezy trzpieniowe – część chwytowa wykonana jest w kształcie trzpienia o różnej średnicy zaciskanego za pomocą tulejec lub koszyczków zaciskowych w uchwytach. Mocowana najczęściej w centrach obróbczych CNC, frezarkach górnowrzecionowych, frezarkach przenośnych (elektronarzędzia), w maszynach specjalnych i liniach obróbczych
- frezy nasadzane – narzędzia te wkłada się na trzpień obrabiarki gdzie średnica tego trzpienia i średnica otworu w narzędziu są z sobą dokładnie spasowane aby nie było bicia podczas pracy. Frezy nasadzane przeznaczone są do takich obrabiarek jak: frezarki dolnowrzecionowe, strugarki czterostronne, linie produkcyjne, okleiniarki do płyty wiórowej, obrabiarki do krzeseł, maszyny specjalne.
Inny podział frezów do drewna to podział ze względu na kształt jaki nadają one obrabianemu elementowi podczas obróbki frezowania i wyróżniamy dwa podziały tych narzędzi::
- frezy proste – po frezowaniu nadają prostą płaszczyznę danemu asortymentowi
- frezy profilowe – po frezowaniu kształtują element nadając mu profil ozdobny lub profil konstrukcyjny
Kolejnym podziałem frezów to podział pod względem z jakiego materiału zostało wykonane ostrza skrawające i możemy wymienić:
- frezy HM czyli frezy widiowe – ostrza wykonane jest z węglików spiekanych
- frezy HSS czyli frezy ze stali szybkotnącej – ostrza wykonane są z tejże stali
- frezy DIA czyli frezy diamentowe – ostrza wykonane są z diamentu polikrystalicznego często oznaczane jako PCD lub PKD
- frezy z ostrzami HSS lub HM powlekanymi powłokami utwardzającymi
- frezy z ostrzami ceramicznymi – na dzień dzisiejszy w fazie testów
Możemy dzielić frezy jeszcze ze względu na przeznaczenie, ilość zębów, układ ostrzy, sposób pracy itp. ale główne podziały frezów zostały przedstawione powyżej.